وکیل مهریه

گرفتن مهریه در طلاق توافقی | گروه وکلای تهران

طلاق توافقی یکی از آسان ترین روش های طلاق است و مهریه از ارکان مهم در طلاق توافقی است .

در طلاق توافقی زوجین بر سر تمام امور زندگی مشترک شامل امور مادی و غیر مادی که مسائل حضانت فرزندان ، مهریه ، نفقه ، اجرت المثل و جهیزیه را در بر می گیرد ، به توافق رسیده اند و در نتیجه رای دادگاه دقیقا بر مبنای مفاد توافقی بین زوجین صادر خواهد شد.

اینکه زن بخواهد تمام یا بخشی از مهر را ببخشد یا تمام آن را دریافت کرده و هر توافق دیگری اعم از شرایط پرداخت خاصی که تعیین کرده اند در گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی ثبت خواهد شد و بدیهی است که در صورت عمل نکردن به آنچه توافق شده ضمانت اجرا وجود خواهد داشت.

طلاق های توافقی از نوع خلعی است و زیر مجموعه طلاق های بائن است یعنی این که زن چیزی از مهریه یا غیر آن ولو اندک به زوج می بخشد.

اگر زوج یائسه یا دوشیزه نباشد زوجه در ایام عده می تواند به آنچه بخشیده است رجوع کند به این صورت که به دفتر خانه ای که طلاق توافقی را ثبت کرده مراجعه می کند و تقاضای رجوع می کند پس از رجوع زن به آنچه بخشیده است طلاق به ماهیت خود که رجعی بودن است باز می گردد در اینصورت شوهر نیز می تواند به زوجیت رجوع کند و دوباره به حالت اول زن و شوهری باز می گردند.

تحت هر شرایطی پس از گذشتن مدت عده زوجه به هیچ وجه نمی تواند به انچه توان بذل کرده رجوع کند.

اما اگر زوجه یائسه یا دوشیزه باشد طلاق قابل رجوع نیست.

 

گرفتن مهریه در طلاق توافقی | وکیل مهریه | گروه وکلای تهران
گرفتن مهریه در طلاق توافقی | وکیل مهریه | گروه وکلای تهران

اکثرا فکر می کنند که در طلاق توافقی بذل مهریه الزامی است در صورتی که چنین نیست و وجود توافق به معنای بخشیدن مهریه می باشد و مهم این است که در مورد مهریه توافقی صورت گرفته باشد که مورد قبول زوج و زوجه باشد .

در این نوع طلاق اگر زوج برای پرداخت مهریه سفته یا چک داده باشد اما این سفته یا چک در زمان سررسید پرداخت نشوند زن می تواند علیه شوهر و به استناد همان سفته یا چک اقامه دعوا کرده و در صورت لزوم حکم جلب وی را بگیرد یا حتی اموال او را توقیف کند.

اگر پرداخت مهریه توسط شوهر قسط بندی شده باشد با این حال او مهریه را در زمان های مشخص شده پرداخت نکند زن می تواند دادخواست مطالبه مهریه را مطرح کرده و شوهر را ملزم به پرداخت مهریه کند.

نکته دیگر در این رابطه اینکه مهریه حق قانونی و شرعی زن است و با ازدواج مجدد مانعی برای دریافت مهریه از شوهر سابق پیش نمی آید.

-توافق های طرفین باید به صورت کتبی نوشته شده باشد و به دادگاه ارجاع داده شود . دادگاه معمولا حکم طلاق را در مدت زمانی طولانی صادر می کند البته با اخذ وکیل برای انجام طلاق توافقی حکم طلاق طی دو روز کاری قابل صادر شدن است .

نکته : هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی توانند به طور مستقیم به دفترخانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی تواند بدون رای دادگاه طلاقی را ثبت کند.

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی:

عقد نامه یا رونوشت آن به علاوه ی کارت ملی زوجین و در صورت عدم دسترسی به کارت ملی ، دانستن شماره ملی کفایت می کند تا بتوان ثبت درخواست کرد.

تمام مراحل طلاق توافقی در صورت وکیل داشتن نیازی به حضور طرفین که وکیل دارد نمی باشد حتی مرحله ثبت طلاق در دفترخانه
تا قبل از صدور رای طلاق توافقی ( گواهی عدم امکان سازش ) هر کدام از زوجین حتی اگر توافق نامه ، وکالت نامه یا دادخواست را امضا کرده باشند در صورت پشیمانی رای طلاق توافقی صادر نمی شود.

 

منبع: گروه وکلای تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *